ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΓΕΡΟΣΚΗΠΟΥ
Τηλεομοιότυπο: 26961416
Μενού

Γνωρίζω - Δεν ξεχνώ  - Διεκδικώ

Εκδήλωση Γυμνασίου Αγίας Παρασκευής Γεροσκήπου: «Τρία πουλιά πετάσασιν στην κατεχόμενη γη μας»

Στο πλαίσιο του διαχρονικού στόχου του ΥΠΑΝ «Δεν ξεχνώ, Αγωνίζομαι, Διεκδικώ» και της συμπλήρωσης 50 χρόνων από την τουρκική εισβολή, το Γυμνάσιο Αγίας Παρασκευής Γεροσκήπου διοργάνωσε σεμνή τελετή με τίτλο «Τρία πουλιά πετάσασιν στη σκλαβωμένη γη μας» που έλαβε χώρα την Τρίτη, 19 Δεκεμβρίου 2023, στον κυκλικό κόμβο παρά την είσοδο του σχολείου. Η τελετή διοργανώθηκε με αφορμή την ολοκλήρωση της φιλοτέχνησης του τοίχου αντιστήριξης που βρίσκεται πλησίον του κυκλικού κόμβου με εικόνες που παραπέμπουν στην κατεχόμενη γη μας και στις συνέπειες της προσφυγιάς, έργο που υλοποιήθηκε από μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου υπό την επίβλεψη του κ. Ανδρέα Μιχαήλ, καθηγητή Τέχνης με την υποστήριξη του Δήμου Γεροσκήπου.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, την οποία τίμησαν με την παρουσία τους εκλεκτοί προσκεκλημένοι τόσο από τον χώρο της εκπαίδευσης όσο και από την τοπική κοινωνία, ομάδα μαθητών/τριών παρουσίασε ένα σύντομο δρώμενο βασισμένο στα ποιήματα δύο κορυφαίων Κύπριων ποιητών: στο ποίημα «Αιγιαλούσα» του Κυριάκου Χαραλαμπίδη και στο ποίημα «Κυπριακή Συμφωνία» του Θοδόση Πιερίδη. Η εκδήλωση πλαισιώθηκε από μουσική και τραγούδι από την χορωδία και την ορχήστρα υπό την καθοδήγηση της κ. Ελένης Σιδηροπούλου, καθηγήτριας Μουσικής. Στο τέλος, τα παιδιά του Γυμνασίου Αγίας Παρασκευής σε κλίμα συγκίνησης έστειλαν ηχηρό μήνυμα μνήμης και συνάμα ελευθερίας και ειρήνης στην Κύπρο και σε ολόκληρο τον κόσμο. Η τελετή πραγματοποιήθηκε υπό τη γενική εποπτεία της κ. Μαρίας Ιακώβου, Β.Δ. Φιλολογικών, και του κ. Βασίλειου Βασιλείου, Α.Β.Δ. Φιλολογικών.

Φωτογραφικό υλικό για την πορεία της δημιουργίας του έργου